Norské biatlonistky ovládly stíhací závod ve francouzském Le Grand-Bornand. Zvítězila Tiril Eckhoffová před Ingrid Tandrevoldovou, která je novou vedoucí ženou Světového poháru. Z Češek bodovala pouze 28. Markéta Davidová.

Skvělý den norských kamarádek

Tiril Eckhoffová nenechávala dnes nikoho na pochybách, že si jde pro další vítězství. Na střelnici chybovala pouze dvakrát, udržovala si bezpečný náskok a v cíli byla o 38 sekund dřív než její krajanka a spolubydlící Ingrid Tandrevoldová. I ta minula dva terče.

Dvě velké kamarádky mají hned několik důvodů slavit. Eckhoffová poprvé v kariéře vyhrála tři závody za sebou a posunula se na třetí příčku celkového hodnocení. Tandrevoldová se dokonce premiérově dostala do čela Světového poháru.

Dorothea Wiererová sice dělala co mohla, trefila 19 terčů z 20 a měla nejlepší čistý čas ve stíhačce, ale čtvrté místo jí k udržení žlutého trikotu nestačilo. Před Wiererovou finišovala Švýcarka Lena Häckiová pro první pódium v kariéře.

Řada osobáků

Domácí tým vyšel ve čtvrtém závodě v Le Grand-Bornand poprvé naprázdno. Justine Braisazová musela na čtyři trestná kola a propadla se z druhého místa na páté. Za ní dojela rovněž čtyřikrát nepřesná Denise Herrmannová z Německa. Němky mají každopádně víc důvodů ke spokojenosti než na začátku sezóny, což potvrdila sedmá Franziska Preußová.

Pozice v elitní desítce udržely osmá Běloruska Iryna Krjuková, devátá Francouzka Julia Simonová a desátá Slovenka Paulína Fialková.

Skvělý posun z 44. místa na 11. udělala Švédka Linn Perssonová a ještě víc poskočila Kaisa Mäkäräinenová. Z 56. příčky až na 19. Životní výsledky zapsaly 13. Karoline Knottenová z Norska, 17. Darja Blašková z Ukrajiny, 18. Aita Gasparinová ze Švýcarska, 21. Thekla Brunová-Lieová z Norska a 32. Čchu Jüan-meng z Číny.

Dvě Češky do masáku

Českým biatlonistkám se dnes nedařilo na střelnici. Markéta Davidová udělala celkem 6 chyb a pohoršila si ze 3. místa po sprintu na 28. příčku. Tři trestná kola musela absolvovat Jessica Jislová, která dojela na první nebodované 41. příčce. Lucie Charvátová se po devíti chybách propadla až na 55. pozici.

Dobrou zprávou je, že kromě Davidové zůstala mezi nejlepšími 25 biatlonistkami Světového poháru i Eva Kristejn Puskarčíková. Obě tak čeká zítřejší masák. Charvátová je první náhradnicí.

Hrdinka závodu

Leně Häckiové se dlouho vyhýbala medailová umístění, hlavně kvůli nepřesné střelbě. Nyní se jí sešel dobrý běh se solidní střelbou, a tak ve 24 letech slaví první pódium v kariéře.

Poražená závodu

Po třetím místě ve sprintu dnes Markéta Davidová nemohla být spokojená se střelbou a ani s během. Zajela sice solidní 13. čas, v této sezóně je ale zvyklá pohybovat se mezi těmi úplně nejrychlejšími.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Karel Halberštádt - https://biatlonmag.cz