Mlha a proměnlivý vítr od začátku komplikovaly závod s hromadným startem žen na Světovém poháru v Oberhofu. S náročnými podmínkami na střelnici si nejlépe poradila Kaisa Mäkäräinenová. Finka díky skvělé střelbě ovládla individuální závod po více než roce. Nejlepší z Češek Markéta Davidová se po špatném začátku dokázala posunout na konečné 12. místo.

Bravurní střelecký výkon Mäkäräinenové, další posun Eckhoffové

Vítr úřadoval na střelnici od úvodní položky vleže. Po třetí střelbě už to byla jen Iryna Krjuková z Běloruska, která nemusela na trestné kolo. Jenže do závěrečné střelby ji předjela dosud jednou chybující Kaisa Mäkäräinenová.

A byla to právě Finka, která si na závěrečné položce s náročnými podmínkami poradila lépe. Sestřelila všech pět terčů a protože žádné jiné soupeřce za ní se to nepodařilo, dojela do cíle s velkým náskokem třiceti vteřin před norským duem Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Røiselandová.

Mäkäräinenová se z individuálního vítězství raduje po více než roce, a vůbec poprvé v tomto středisku. Je také jedinou biatlonistkou ve startovním poli, které se v této disciplíně podařilo v Oberhofu zvítězit. A stala se ve 37 letech druhou nejstarší vítězkou Světového poháru. Od rekordmanky Anny Carin Zidekové ji dělí osm měsíců.

Eckhoffová si díky druhému místu pojistila vedení disciplíny, na druhé místo poskočila Mäkäräinenová. V celkovém hodnocení se Eckhoffová opět přiblížila Dorothee Wiererové. Náskok dnes čtvrté Italky se snížil na pouhých 9 bodů.

Četné návštěvy trestného kola

Vzhledem k podmínkám se není čemu divit, že dnes bylo trestné kolo mnohem vytíženější než obvykle. Po Mäkäräinenové, která kroužila jen jednou, bylo nejlépe střílející trio Norek – Olsbuová Røiselandová zaznamenala tři chyby, Eckhoffová čtyři. Jejich krajanka Karoline Knottenová chybovala jen třikrát, byla ale ze všech závodnic nejpomalejší a dojela 26.

Ostatním favoritkám střelba nevyšla. Dorothea Wiererová se mýlila pětkrát, kvalitní běh stačil na čtvrté místo. Nejlepší domácí závodnicí byla pátá Denise Herrmannová (šest trestných kol, nejrychlejší běžecký čas). Pódium uzavřela pětkrát chybující Hanna Öbergová.

Čtvrtá nejrychlejší Davidová nakonec dvanáctá

Pro Markétu Davidovou se závod nevyvíjel dobře. Hned na úvodní položce nesestřelila tři terče a odjížděla osmadvacátá. Po zbytek závodu se i přes další střelecké omyly posouvala pořadím vzhůru a závod i díky rychlému běhu dokončila na 12. místě. Pro Davidovou jde v Oberhofu o zatím kariérní maximum.

Lucie Charvátová zaznamenala opačný vývoj závodu. Po slibné úvodní položce odjížděla s jednou chybou třináctá, hned na další zastávce ale přidala tři trestná kola a pořadím se propadala. Osm trestných kol a 27. běžecký čas stačily na 27. místo.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Ilona Hobzová - https://biatlonmag.cz