Norky zůstávají ve štafetách neporazitelné – dnes v Ruhpoldingu zvítězily už popáté v řadě. Naopak českému kvartetu sebral šance na dobrý výsledek už první úsek, na kterém Lucie Charvátová absolvovala tři trestná kola. Češky nakonec dojely 16.

Nezastavitelné Norky a selhání domácích Němek

Na první úsek postavilo Norsko Karoline Knottenovou. Nejslabší členka štafety sice předávala až na 16. místě, od té doby už ale norské ženy jen stoupaly nahoru až k nejvyšší příčce. Pátý triumf severského kvarteta v řadě zařídily na svých úsecích především Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Røiselandová.

Loňské vítězství v této disciplíně neobhájily Francouzky. Druhým místem alespoň vylepšily sezónní maximum, kterým byla třetí příčka z Oberhofu. Potřetí letos nechybí na medailové pozici reprezentantky Švýcarska, Lena Häckiová v závěrečném okruhu vyjela bronz.

Mírným zklamáním byl dnešní závod pro domácí závodnice. V půlce závodu byly ve vedoucí pozici a vypadalo to, že v Ruhpoldingu nebudou posedmé v řadě chybět na stupních vítězů. Jenže na třetím úseku musela Vanessa Hinzová na dvě trestná kola a štafeta se rázem propadla. Denise Herrmannová byla na posledním úseku ze všech biatlonistek nejrychlejší a domácí štafetě pomohla alespoň na čtvrté místo.

Švédky v závěru vyhrály souboj s Ukrajinkami o páté místo. Sedmé skončily Italky, byť po prvním úseku díky Lise Vittozziové vedly. Osmé byly Rakušanky. Po deseti letech se dostaly do elitní desítky Číňanky, skončily deváté. Desáté místo patřilo Američankám.

Norky suverénně vedou hodnocení disciplíny, na druhé Švýcarky mají k dobru padesát bodů. Vedení upevnily i v pořadí Poháru národů žen.

Tři trestná kola Češek, debut Voborníkové

Česká štafeta se musela obejít bez nachlazené Evy Kristejn Puskarčíkové, příležitost tak poprvé dostala devatenáctiletá Tereza Voborníková. Jenže Češky přišly o šance bojovat o přední příčky už na prvním úseku Lucie Charvátové. Ta totiž musela hned na tři trestná kola a předávala třiadvacátá. Markéta Davidová a Tereza Voborníková už jen mírnily propad.

Tereza Voborníková jako debutantka obstála. Na třetím úseku dobíjela dvakrát, blýskla se sedmým střeleckým časem a předávala dvacátá. Finišující Jessica Jislová nepotřebovala žádný náhradní náboj a české štafetě ještě polepšila na konečné 16. místo. Pro českou ženskou štafetu ale jde o nejhorší výsledek od Antholze 2017. Poprvé od roku 2010 také Češky v Ruhpoldingu skončily hůř než desáté.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Norské biatlonistky (Autor: Petr Slavík)

Ilona Hobzová - https://biatlonmag.cz